What's happening?


Obejrzyj trailer i sprawdź dostępność źródeł filmu po rejestracji.


Ida

Ida

Oct. 25, 2013Denmark80 Min.PG-13
Twoja ocena: 0
5 1 głos

Opis

“Ida” to polski film z 2013 roku w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który zdobył ogromne uznanie zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. To misternie skonstruowana opowieść, która nie tylko wizualnie zachwyca, ale także porusza głębokie kwestie tożsamości, historii i wyborów życiowych.

Akcja filmgrywa się w Polsce lat 60., a główną bohaterką jest młoda zakonnica Anna, w zakonie znana jako Ida. Jej spokojne życie zakonne zostaje zakłócone, gdy matka przełożona ujawnia jej prawdziwą tożsamość – Anna jest Żydówką, która została oddana pod opiekę zakonu w czasie II wojem z ciotkaje jedyną żyjącą krewną, Anna wyrusza w podróż, aby odkryć prawdę o swojej rodzinie i przeszłości.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów “Idy” jest jego formę obrazu, który został nakręcony w czarno-białym stylu. Ta decyzja reżyserska nadaje filmowi niepowtarzalny, melancholijny klimat, a każda klatka wydaje się być starannie przemyślana pod względem kompozycji i estetyki. Pawlikowski z sukcesem przenosi widza w czas i przestrzeń, umożliwiając mu wczucie się w atmosferę Polski lat 60.

“Ida” nie tylko fascynuje wizualnie, ale również porusza swoją głęboką treścią. Film stawia pytania o tożsamość, wiarę, a także konfrontuje widza z bolesnymi wyborami z przeszłości. Historia Anny/Idy to nie tylko podróż fizyczna, ale także duchowa, gdzie bohaterka stawia czoła trudnym decyzjom i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Aktorskie kreacje w filmie są znakomite, zwłaszcza Agata Kulesza w roli ciężkiej i cynicznej ciotki. Jej postać, będąca kontrastem dla naiwności Anny, dodaje filmowi głębi i złożoności. Agata Trzebuchowska, grająca tytułową rolę, również zasługuje na uznanie za subtelność i siłę wyrazu, którą wnosi do postaci.

“Ida” to film, który zostawia widza z wieloma refleksjami. Świetnie skomponowany, z głęboką warstwą emocjonalną, porusza tematy uniwersalne i jednocześnie bardzo osobiste. To arcydzieło, które potrafi wciągnąć swoją prostotą i jednocześnie bogactwem treści. Warto podkreślić, że “Ida” zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, co świadczy o jego znaczeniu na arenie międzynarodowej.

Ida
Ida
Ida
Ida
Ida
Ida
Ida
Ida
Ida
Ida
Oryginalny Tytuł Ida
IMDb Ocena 7.4 59,945 głosów
TMDb Ocena 7.264 901 głosów
Udostępnień0

Podobne tytuły

The Show
Francuskie wyjście
Gniazdo (The Nest) 2020
Tres
V.C. Andrews’ Pearl in the Mist
Minari
Ostatni list od kochanka
The Ultimate Playlist of Noise
Top Gun: Maverick
The Sky Is Everywhere
Horror Noire
Altered Carbon: Resleeved